Koniec lat 30. na Podhalu. Utalentowany taternik, potomek znakomitego góralskiego rodu Jędrek Zawrat lubi życie na krawędzi. Gdy się wspina, wybiera najtrudniejsze drogi, gdy kocha, gotów jest poświęcić wszystko. Jego wybranką jest piękna Bronka, jednak na skutek rodzinnej decyzji ręka dziewczyny zostaje oddana starszemu z braci Zawratów, statecznemu i poważnemu Maćkowi. Dumny Jędrek porzuca rodzinne strony, by szukać zapomnienia wśród krakowskiej bohemy. Na swojej drodze spotyka niemieckiego naukowca i alpinistę Wolframa, który głosi teorię, w myśl której górale pochodzą od starogermańskiego plemienia Pragotów. Gdy wybucha wojna, Niemcy oferują mieszkańcom Podhala współpracę. Maciej Zawrat, wspierany przez wiele wybitnych rodów, zdecydowanie odrzuca tę propozycję. Jednak przekonany przez Wolframa Jędrek, mając nadzieję na odzyskanie ukochanej i ocalenie swojej społeczności przed wojenną zagładą, podejmuje współpracę. Jędrek i Maciej, uwikłani w historię, zmuszeni do najtrudniejszych wyborów, kochający tę samą kobietę, staną po przeciwnych stronach sporu, który zdecyduje nie tylko o ich osobistych losach, ale o przyszłości całego regionu.
Biała odwaga
Mówi Marcin Koszałka: Byli tacy „cichociemni” działacze ze Związku Podhalan, którzy krążyli od domu do domu i namawiali: „Słuchaj, Jasiek, nie daj im konia" albo „Nie pozwól, żeby na tym placu był kamper i żeby ekipa postawiła sprzęt". Potem mówili tancerzom, żeby nie zatańczyli, bo to zdrada i że to będzie się za nimi ciągnęło. (Wywiad dla Interia.pl)
Marcin Koszałka
Urodził się w 1970 roku w Krakowie. Autor zdjęć, reżyser i scenarzysta. Absolwent Realizacji Obrazu na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jako operator współpracował z czołowymi polskimi reżyserami, m.in. Borysem Lankoszem, Michałem Rosą oraz Magdaleną Piekorz. Wyreżyserował głośne filmy dokumentalne, jak np. Takiego pięknego syna urodziłam. W fabule zadebiutował Czerwonym pająkiem.