Postpunkowy dramat psychologiczny o młodej kobiecie łaknącej życia pośród peerelowskiej szarości. Film Olgi Chajdas to opowieść o skomplikowanej więzi matki i córki, dojmującym głodzie wolności, seksie oraz medytacji. Historia rozpoczyna się w Trójmieście w 1987 roku, w miejscu, gdzie kwitnie muzyczna alternatywa, a kończy w momencie symbolicznym – dwa lata później, po pierwszych wolnych wyborach w Polsce. Bohaterką jest Ela, młoda, niepokorna artystka, która poszukując bliskości ze swoją z pozoru pozbawioną uczuć matką, dowiaduje się, że sama jest w ciąży. Tłem tej nietuzinkowej historii jest buntownicza trójmiejska scena muzyczna końca lat osiemdziesiątych, kulturalny i społeczny fenomen tego okresu oraz zapowiedź rewolucyjnych zmian w Polsce, które mają lada moment nadejść.
Imago
Mówi Olga Chajdas: Pierwotną intencją, z jaką wraz z Leną przystępowałyśmy do pisania scenariusza, była chęć opowieści o naszych matkach i więzi, która nas z nimi łączy. Zajmowało nas, jak bardzo ta więź na nas wpływa i jak przez wiele lat nie potrafiłyśmy sobie z nią poradzić. Nie ma co ukrywać, że odcięcie tej pępowiny na różnych etapach życia jest bardzo trudne. (Wywiad dla Interia.pl)
Nagrody:
MFF w Karlowych Warach – Nagroda FIPRESCI
FPFF w Gdyni – Srebrne Lwy, Najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca (Lena Góra), Najlepsza muzyka
Olga Chajdas
Urodziła się w 1983 roku w Poznaniu. Reżyserka filmowa i teatralna, scenarzystka. Absolwentka reżyserii w Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie, kursu reżyserii Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Andrzeja Wajdy oraz Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej w łódzkiej Filmówce. Zaczynała od pracy w roli asystentki kierownika produkcji i asystentki reżysera. Doświadczenie zbierała także na planach seriali, takich jak 1983, Wataha czy Krakowskie potwory. W 2018 roku zadebiutowała pełnometrażową Niną.