Wiosna 1794 roku, w Polsce wrze. Do kraju wraca generał Tadeusz Kościuszko, który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom. Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik Domingo. Tropem Kościuszki podąża bezlitosny rosyjski rotmistrz Dunin, który chce schwytać generała, zanim ten wywoła narodową rebelię. W tym samym czasie młody chłop Ignac, szlachecki bękart, marzy o nadaniu herbu i majątku przez swojego nieprawego rodzica, który tuż przed śmiercią uwzględnia go w testamencie. Gdy ojciec umiera, chłopak musi uciekać przed przyrodnim bratem, robiącym wszystko, by nie dopuścić do realizacji ojcowskiej woli. Ignac ma dwa dni, by stawić się z dokumentem przed sądem i udowodnić swój tytuł szlachecki. W trakcie ucieczki spotyka Dominga i między mężczyznami zawiązuje się nić porozumienia. Gdy nadejdzie chwila próby, Ignac będzie musiał wybrać – czy dalej podążać za herbowym marzeniem, czy przyłączyć się do Kościuszki i walczyć z nim o najwyższą stawkę.
Kos
Mówi Paweł Maślona: Już lata temu miałem fantazję, by zrealizować film, który byłby kinem gatunkowym, a akcja działaby się w osiemnastym czy dziewiętnastym wieku. By móc wykorzystać epokę jako rodzaj fikcyjnej, ale barwnej scenerii. Stworzenie jakiegoś uniwersum, wykreowanie na ekranie świata innego niż ten, który znam, jest czymś, co pociąga mnie najbardziej. („Magazyn Filmowy”, nr 12/2023)
Nagrody:
FPFF w Gdyni – Złote Lwy, Najlepsza drugoplanowa rola męska (Robert Więckiewicz), Najlepszy montaż, Najlepsza charakteryzacja, Nagroda dla reżysera castingu, Nagroda dziennikarzy, Nagroda jury młodzieżowego, Nagroda festiwali i przeglądów filmu polskiego za granicą, Nagroda SKSiL
PNF Orły – Najlepsza reżyseria, Najlepszy scenariusz, Najlepsza drugoplanowa rola kobieca (Agnieszka Grochowska), Najlepsze kostiumy, Najlepsza charakteryzacja, Najlepszy dźwięk
Paweł Maślona
Urodził się w 1983 roku w Kędzierzynie-Koźlu. Reżyser i scenarzysta. Absolwent politologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Swoją przygodę z kinem zaczynał w rodzinnym Kędzierzynie-Koźlu, uczestnicząc w zajęciach Nieprofesjonalnego Klubu Filmowego „Groteska” przy DK Chemik. Współpracował z Marcinem Wroną przy filmach Chrzest i Demon. Zadebiutował świetnie przyjętym Atakiem paniki.